ניתוק אספקת מים – עדכון באתר

הוסף לאתר קישור לכללי תאגידי מים וביוב (ניתוק אספקת מים), תשע"ה-2015 בעמוד "חקיקה">>"מים וביוב" – קישור לעמוד (דבר חקיקה מס' 1.7). הכללים מסדירים את נושא ניתוק המים בשל חובות לתאגידי המים והביוב.

להלן פרסום של ועדת הכלכלה של הכנסת בנושא הכוונה להחיל את האיסור גם על רשויות ללא תאגיד ואגודות מים:

קישור לעמוד הישיבה באתר ועדת הכלכלה של הכנסת

רשות המים: עד סוף השנה יורחב האיסור לנתק מים ויחול גם על רשויות ללא תאגיד ואגודות מים; היו"ר כבל: מים הם כמו אוויר לנשימה – ביצענו מהלך חברתי אדיר תוך זמן קצר

10 באוגוסט 2015, כ"ה באב תשע"ה, בשעה 17:00

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל (המחנה הציוני), קיימה היום דיון מיוחד לבחינה ומעקב אחר יישום הכללים שנועדו למנוע ניתוק מים לחייבים, אותם אישרה בתחילת השנה לקראת תום כהונת הכנסת הקודמת. היו"ר כבל הזכיר כי בכנסת הקודמת הוביל מאבק, יחד עם היו"ר הקודם ח"כ לשעבר אבישי ברוורמן, ח"כ איציק שמולי ועמותת ידיד שמטרתו הייתה לאסור על ניתוקי מים. הוא הבהיר כי האיסור לא נועד לעודד אנשים לא לשלם חשבון מים, אלא מתוך תפיסה כי מים הם מוצר יסוד, כמו אוויר לנשימה. ואמר כי כינס את הדיון על מנת לקבל תמונת מצב ליישום הכללים.

לפי הכללים שאושרו בוועדה, מה-31 במרץ השנה נאסר על תאגידי המים לנתק אספקת מים לחייבים ונקבע כי תוקם ועדה מייעצת למנהל רשות המים, שתקבל פניות מתאגידים שירצו לנתק צרכנים ביתיים, רק אחרי חוב שוטף של מעל 1,000 שקלים. התאגידים יצטרכו להוכיח שניסו לגבות את החוב בכל האמצעים האחרים והוועדה תבחן את כל החומרים והיא זו שתמליץ למנהל הרשות אם לאשר או לדחות בקשה לניתוק מים. כאמור, בדיון תבקש הוועדה לבחון את יישום הכללים שנקבעו ולוודא שהשימוש בניתוק מים כאמצעי לגביית חובות הופסק.

סמנכ"ל ההנדסה של רשות המים, עודד פיקסלר, אמר כי נבחרה ועדה מייעצת וכרגע עדיין לא התקבלו פניות מהתאגידים לגבי בקשות לניתוק. הוא העריך כי בקשות ראשונות יגיעו לוועדה באוקטובר, והצפי הוא לכ-600 בקשות בחודש. מנהלת תחום הנדסה ברשות, תמי שור, אמרה כי עד סוף 2015 תסדיר הרשות את הרחבת האיסור, כך שהוא יחול, בשינויים מחויבים לדבריה, גם על עיריות שאין להן תאגידי מים וגם על מועצות אזוריות ואגודות מים. היו"ר כבל הגיב ואמר כי זו בשורה ענקית.

סמנכ"ל עמותת ידיד, רן מלמד, אמר כי הוא חושש שיהיה שינוי במעמד התאגידים שיפגע באיסור לנתק מים, וקרא לא לעשות שום שינוי בחוק בלי התחייבות מראש שלא לפגוע באיסור הניתוק. עוד אמר מלמד כי צריך לבחון כעת את הליכי הגבייה האחרים, כמו עיקול חשבון, ולראות שלא נעשה שימוש בהליכים אגרסיביים מדי. ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) אמר כי מים הם מצרך חיוני שאסור לפגוע בו, אך אי ניתוק אינה פוטרת מחובת התשלום. הוא קרא לציבור לשלם את החשבון כדי לא להגיע למצב של הליכי גבייה אחרים. היועצת המשפטית של רשות המים אמרה כי הרשות פועלת לקבוע אמות מידה אחידות לגבייה, על מנת למנוע גבייה אגרסיבית מידי. היו"ר כבל הודיע כי לדיון הבא ידרוש מהרשות לקבל את כללי הגבייה, והנחה את הרשות לקבוע כללים אחידים הן בניתוק והן בגבייה.

יו"ר תאגיד עין אפק ויו"ר פורום יושבי ראש התאגידים, רזיאל אחקר, אמר כי מצד אחד הוא חבר מועצה ורואה את איסור הניתוק כחובה מוסרית, מצד שני הוא צריך לדאוג לתאגיד המים. אבו רמוז תייסיר, תושב מזרח ירושלים, טען כי תושבי מזרח העיר נפלו בין הכיסאות ומשלמים תעריף כפור של 16 שקלים לקוב. לטענתו, מספר תיקי ההוצאה לפועל במזרח ירושלים הגיע ל-10,000. מנהלת מחלקת האכיפה של תאגיד הגיחון בירושלים, קרן מנצור, דחתה את הדברים ואמרה כי מי שלא עדכן את מספר הנפשות ככל הנראה משלם עבור תעריף ב'. לדבריה, אין מחירי מים שונים לתושבי מזרח העיר. ח"כ עיסאווי פריג' (מרצ) אמר בכל זאת כי ההפרש הוא מעבר לתעריף ב', ותהה האם גם מתנחלים שבונים בנייה בלתי חוקית משלמים אותו תעריף. תמי שור מרשות המים השיבה ואמרה כי אין מצב שנגבה תעריף שלא לפי הכללים, וביקשה לקבל את פרטי המקרה כדי לבדוק אותו באופן מיוחד.

מנכ"ל תאגיד מי שמש, פלד דיכטר, אמר כי "המחיר שמשלמים האומללים והמסכנים שרציתם לדאוג להם יותר גבוה, כי במקום החלטה על ניתוק שעלתה 80 שקלים התיק שלהם מועבר לטיפול משפטי והם משלמים 30% מהחוב". היו"ר כבל הגיב וקרא לדיכטר לבחון את עצמו מחדש ולהימנע מהפעלת גבייה אגרסיבית. היו"ר כבל סיכם את הדיון ואמר כי רשות המים הביאה בשורה גדולה מאוד בכוונתה להחיל את איסור הניתוק על כל ספקי המים. "ביצענו מהלך חברתי אדיר. עוד יש הרבה מה לעשות, אבל הרבה זמן לא נעשתה קפיצה כל כך גדולה בזמן כל כך קצר בנושא כל כך כאוב", אמר.

.

פוסט זה פורסם בקטגוריה מים, עדכון באתר, עדכון חקיקה, תאגידי מים וביוב, עם התגים , , , . אפשר להגיע ישירות לפוסט זה עם קישור ישיר.